27
فوریه

گرین وال

گرین وال

   گرین وال یا نمای سبز همان فضای سبزی است که به صورت عمودی ( دیوار سبز عمودی ) و مستقل و یا بر روی یک دیوار شکل می گیرد. دیوار های سبز در خیلی از نقاط به صورت طبیعی به وجود آمده اند همانند رشد و گسترش گیاه مو چسب بر روی نمای ساختمانهای قدیمی.

در بسیاری از موارد توصیه می‌شود برای منحصر به فرد شدن و زیبایی چشمنواز نما، از گرین وال استفاده شود. اجرای دیوار سبز می‌تواند تداعی‌گر قسمتی از طبیعت در فضا باشد تا بتوان از آن انرژی مثبت طبیعت را دریافت کرد.

انواع دیوار سبز

  1- دیوار سبز پانل های مدولار

 در این سیستم پانل هایی به صورت پیش ساخته بر روی نمای ساختمان نصب می شوند. گیاه به صورت مستقیم داخل هر یک از پانل ها کاشته می شود.

مزایای دیوار سبز مدولار

پوشش گیاهی در سطوح وسیع و گسترده

تهیه شده از متریال بازیافت پذیر که قابلیت بازیافت مجددا آن را فراهم می کند.

قابلیت اجرا در فرم های مختلف به ویژه به شکل منحنی

قابلیت اجرای سیستم به صورت سازه ای خود ایستا

قابلیت اجرا در فضای باز و فضا داخلی در شرایط آب و هوایی مختلف

ایجاد یک پالت گیاهی متنوع که زیبایی خاصی به فضا می دهد.

ایجاد عایق حرارتی که در تابستان مانع جذب گرما و در زمستان از نفوذ سرما، جلوگیری می کنند.

نصب سریع گیاهان و آبیاری آسان

محافظت در برابر اشعه فرابنفش

عایق بندی محیط رشد ریشه ها در برابر درجه حرارت شدید (گرم و سرد)

مقاوم در برابر خوردگی

2- دیوار سبز داربست مدولار

 این روش دارای سازه سبک و سه بعدی بوده که پوشش گیاهی برروی آن رشد می کند. این سازه کاملاً از بدنه اصلی ساختمان جداست.

از مزیت های اصلی این روش، پوشش سطوح وسیع و گسترده، شکل پذیری و قابلیت اجرا در انوع فرم ها بخصوص منحنی، تهیه شده از استیل های بازیافتی و قابلیت بازیافت مجدد و امکان اجرای این سیستم به صورت سازه ای خودایستا است.

  3- دیوار سبز کابلی

این سیستم که متشکل از کابل های استیل کششی، مهارها و تجهیزات مکمل است و می تواند جهت هر دو نوع پوشش گیاهی با رشد تند و آهسته استفاده شود. در این سیستم گیاهان در درون محفظه های فلزی کاشته شده و بر روی شبکه ها رشد می کنند و آبیاری به صورت قطره ای درون محفظه ها انجام می شود. تنوع در اندازه و الگو از محاسن کاربردی این روش است.

در این سیستم که تأثیرات زیبایی شناختی آن به ساختمان ها و محیط های شهری بیش از تأثیرات محیط زیستی اش مورد توجه قرار می گیرد، گیاهان بر روی شبکه ای از کابل های استیل رشد داده می شوند. دیوارهای زنده می توانند به صورت دیوارهای داخلی یا خارجی در ساختمان بکار روند.

دیوارهای سبز، دیوارهای اکسیژن ساز شهری

   4- دیوار سبز نمدی

در این روش گیاهان در کیسه های نمدی کاشته می شوند که قسمت بیرونی آن عایق رطوبت است. این مجموعه توسط قابی به بدنه ساختمان متصل می شود و نمدها به طور مداوم مرطوب نگه داشته می شوند.

  5- دیوار سبز هیدروپونیک

هیدرو به معنای آب است. در این نوع سیستم، محیط کشت بجای خاک آب می باشد. دو نوع کلی دیوار سبز هیدروپونیک عبارتند از اکتیو و پسیو. مدل اکتیو از یک پمپ مکانیکی بهره می برد در حالیکه مدل پسیو بدون پمپ می باشد.

اجازه می دهد ریشه ها در کل دیوار گسترش پیدا کنند

مهم ترین ویژگی دیوار سبز با کشت هیدروپونیک کاهش چشمگیر مصرف آب و کنترل ساده تر شرایط محیطی دیوار سبز از جمله نور، دما و رطوبت است. همچنین میزان رشد گیاهان با سیستم هیدروپونیک در مقایسه با سیستم خاکی، ۴۰ درصد سریع تر است.

بستر کاشت دیوار سبز نمد است و گیاهان هرگز پر آب نمی شوند

امکان طراحی و ساخت دیوار های سبز در هر ابعاد و با هر شکلی وجود دارد.

این سیستم به آبیاری تمام هوشمند نیاز دارد. در هر روز ۴ بار گیاهان دیوار سبز آبیاری می شود که در شرایط آب و هوایی متفاوت تغییر می کند. برای هر پروژه ی دیوار سبز بصورت مجزا طراحی و اجرای می شود.

مشخصات گیاهان مناسب دیوار سبز در فضای سایه یا آفتابی

پیچ امین الدوله

• درختچه‌ای بالا رونده و پیچنده و صعود تا ارتفاع ۱۰ متر

• دارای گلهایی بسیار معطر

• خاک مناسب: خاک غنی خاک قلیایی سبک و با زهکشی خوب و آب فراوان

• حداقل دمای قابل تحمل ۱۵- درجه سانتی‌گراد

پاپیتال

• دارای ساقه های دائمی چوبی و بالا رونده چسبنده و مناسب پوشش دیوار ها و فنسها

• گیاه پوششی و همیشه سبز

• رشد مناسب در سایه

• نسبت به شرایط محیطی دارای قدرت سازگاری بالایی

• رشد درحرارت بالا و پایین و روشنایی کم و زیاد و بر روی دیوار های شمالی و شرقی

• مناسب محیط نیمه سایه یا سایه

• خاک مناسب: خاکهای غنی و آلی

لیزوماکیا

• گیاه پوششی

• مقاوم و نیمه مقاوم نسبت به سرما

• خاک مناسب؛ خاک غنی از مواد آلی با زهکشی مناسب

• نیاز به سایه نسبی

• دارای برگهای طلایی در آفتاب و سایه سبز رنگ

ناز فرانسوی

• رشد تا ۳۰ سانتی متر

• برگهای آن ضخیم و گوشتی

• نیاز به نور خورشید کافی (تابستان در سایه و زمستان در نور مناسب)

• حداقل دمای قابل تحمل ۱۰- درجه سانتی گراد

• خاک مناسب؛ خاک سبک دارای زهکش

• نیاز به آب کم

شیر خشت

• گیاهی پایا به ارتفاع ۳ تا ۸ متر

• بوته های تازه کاشته شده آبیاری منظم – بوته های استقرار یافته مقاوم نسبت به بی آبی

• بخشی از روز سایه را تحمل می کند

مزایای دیوار سبز:

کاهش هدر رفت انرژی

دیوار های سبز میتوانند در محیط های داخلی و خارجی ساختمان نصب شوند و در فصول مختلف سال باعث کاهش هدررفت انرژی و در نتیجه کاهش هزینه های ناشی از آن شوند.

دیوار سبز بعنوان عایق حرارتی ساختمان

دیوار های سبز در تابستان از طریق فرآیند تعرق و تبخیر در جهت خنک کردن هوای محیط بسیار موثرند و در زمستان نیز به دلیل اینکه به نوعی عایق حرارتی ساختمان به حساب می آیند باعث کاهش تلفات انرژی گرمایی ساختمان خواهند شد.

دیوار سبز و کاهش دمای محیط

شاید در فصل تابستان این تجربه را داشته باشید که وقتی از کنار یک پارک در حال عبور هستید به صورت کاملا محسوسی کاهش دما را حس می کنید. دیوار های سبز خارجی میتوانند سطح دمای محیط را تا پنجاه درجه کاهش دهند که همین امر باعث کاهش هزینه های مصرفی به منظور سرمایش و تهویه مطبوع در فصل تابستان دارد.

دیوار سبز و افزایش ارزش ملک

دیوارهای سبز با جذابیت چشمگیری که محیط ساختمان می دهند در جهت ادراک مثبت خریداران تاثیر گذاشته و باعث می شوند که ارزش املاک مسکونی و تجاری افزایش یافته و یا در حداقل امر راحت تر و بهتر خرید و فروش شوند. علاوه بر این استفاده از نمای دیوار سبز میتواند تمایز برجسته ای را در محیط های لوکس مانند فروشگاه ها و هتل ها ایجاد کنند که باعث جذب مشتری بیشتر، افزایش فروش و در نهایت افزایش سود مجموعه گردد.

کاهش استرس و افزایش سلامت روان:

دیوار سبز سبب کاهش استرس یک فرد ناراحت می‌شود و با زیبایی که ایجاد می‌کند می‌تواند بر آرامش فرد تأثیر بگذارد. مطالعات نشان داده است که با استفاده از گرین وال در دفاتر، کارکنان می‌توانند بر کاری که به آن‌ها تخصیص داده‌شده تمرکز کنند و به نحو احسن آن را انجام دهند. دیوار سبز همچنین سلامت افراد را بهبود می‌بخشد و با توجه به اینکه هوای محیط را تمیز و تصفیه می‌کند مانع از شیوع بیماری در اداره و یا خانه می‌شود.

دیوار سبز و تنظیم دما:

دیوار سبز شرایط طبیعی هوا را با متعادل کردن مقدار رطوبت هوای داخل ساختمان فراهم می‌سازد. گرین وال همچنین میزان گرمای وارد شده به داخل ساختمان را تنظیم می‌کند. این بدان معناست که اگر دیوار سبز در منازل یا دفاتر نصب شوند ممکن است لزوماً به سیستم تهویه مطبوع نیازی نباشد. Green Wall همچنین با جذب گرمای محیط اطراف به کاهش اثرات جزایر گرمایشی کمک می‌کند. درواقع دیوار سبز یک محافظ زنده برای انسان است که شرایط مناسب برای زندگی و سلامت افراد را فراهم می‌سازد.

دیوار سبز و تهویه هوا:

دیوار سبز همانند فیلترهای هوای طبیعی در داخل ساختمان عمل می‌کند. در شهرها هوا معمولاً با مونوکسید کربن و سایر ناخالصی‌ها آلوده می‌شود. بنابراین عملکرد گرین وال حذف ناخالصی‌ها و ارائه هوای پاک برای محیط‌ زیست می‌باشد که درنتیجه آن افراد راحت‌تر می‌توانند تنفس کنند و از شر بیماری‌هایی که ناشی از آلودگی هوا است رهایی یابند.

دیوار سبز و کاهش پدیده گرمای جهانی

متاسفانه به دلیل حجم زیاد گازهای گلخانه ای به ویژه دی اکسید کربن، هوای زمین روز به روز در حال گرم شدن است. گیاهان با استفاده بیشتر از دی اکسید کربن، کمک می کنند تا از طریق کاهش غلظت این گاز در هوا، شیب گرمای جهانی کندتر شود که طراحی دیوار سبز می تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد.

دیوار سبز وعایق صوتی

آلودگی صوتی یک بازخورد عمده در شهرهای بزرگ است که با استفاده از Green Wall می‌توان آن را مدیریت کرد زیرا گرین وال توانایی جذب صدا را دارد. ساختار دیوار سبز به‌گونه‌ای است که می‌تواند منجر به کاهش سروصدا شده و صداهایی با فرکانس بالا را جذب و مانع از انعکاس آن‌ها در فضای بیرون شود.

ایمنی ساختمان

با ساختار سازه‌های دیوار سبز می‌توان شرایط جوی را کنترل کرد. به کمک گرین وال می‌توان نوسانات دما که سبب انقباض و از بین رفتن ساختمان‌ها می‌شوند را کاهش داد.

کاهش نگهداری ساختمان

دیوار سبز همانند پوشش‌هایی برای دیوارهای بیرونی بوده و از آن‌ها در مقابل نور ماورا بنفش و باد و باران محافظت می‌کند بنابراین نگهداری ساختمان به کمک گرین وال بسیار ساده خواهد شد.

        در مقابل دیوار سبز زنده و طبیعی، دیوار سبز مصنوعی قرار دارد که گیاهانی که در آن کاشته می شوند طبیعی نبوده و هیچگونه مزایایی ندارند و هرگز باعث تصویه هوا نمی شون، باید دیوارهای سبز مصنوعی را هر از گاهی شستشو کرد، زیرا گردو غبار می گیرند و در عین حال جلوه و زیبایی گیاهان موجود در دیواره ی زنده ی سبز را ندارند، دیوار سبز، منظور دیواری است که گیاهان طبیعی در بستر کاشت مناسب بصورت عمودی بر روی دیوار کاشته شده باشد، که کمک به سلامت محیط زیست، تصویه هوا و ایجاد محیطی شاد و فرح بخش کند.

گروه مهندسین ساختمان زیبا در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای اداری ،تجاری ،مسکونی،رستوران،فست فود و … فعالیت دارد.

برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید. 091377718714