13
مه

روف گاردن

روف گاردن

روف گاردن یا باغ بام، در تعریف عامیانه به فضای سبز روی پشت بام گفته می شود که فضای سبز بر روی سقف (پشت بام، حیاط) اجرا شده باشد و بستر کشت گیاه، در ارتفاعی بالاتر از سطح خاک زمین بر روی بستر مصنوعی پشت بام شکل گرفته باشد.

روف گاردن یا در زبان فارسی باغ بام، این فرصت را برای شما فراهم می کند که باغ شما مشرف به شهر باشد و شما بتوانید از مناظر لذت ببرید. امروزه با پیشرفت علم می توان بر روی بام خانه ها و ساختمان های بلند یک باغ زیبا با انواع گیاهان ایجاد کرد.

جهت مشاوره رایگان با شماره زیر تماس بگیرید.

09137718714 مهندس رحیمی

طراحی روف گاردن

مصالح مورد استفاده در ساخت روف گاردن

برای ساخت یک روف گاردن اولین چیزی که پر اهمیت است محدودیت وزن می باشد، مهمترین عاملی که باعث شده تا در انتخاب مصالح ساخت و نحوه اجرای آنها تغییراتی ایجاد شود فقط محدودیت وزن می باشد.

روف گاردن شهرکرد

ایزولاسیون و زه کشی ایزولاسیون روف گاردن ها بسیار مهم می باشد و پس از آن زه کشی مناسب در بستر کاشت گیاهان از مهمترین قسمت های ساخت روف گاردن است.

طراحی پشت بام چهارمحال و بختیاری

ایزولاسیون مربوط به عملیاتی می باشد که در آن در واقع مرزی ایجاد می شود برای عبور و یا عدم عبور آب به فضا های زیر روف گاردن، پس از آن زه کشی مناسب از جهت حفظ سلامت ریشه و سپس جمع آوری و هدایت آب مازاد به لوله های خروجی بسیا مهم است. عموما برای دفع آب های مازاد در روف گاردن ها لوله های جداگانه در نظر گرفته نمی شود و باید از لوله های آب باران به این منظور بهره گرفت .

محوطه سازی

فیلترینگ در روف گاردن

در روف گاردن ها عملیاتی صورت می گیرد به نام فیلترینگ، که در این عملیات به واسطه چند لایه از الیاف از انتقال املاح خاک به لایه های زیرین جلوگیری می شود، که به این واسطه از تغییر بافت و مسدود شدن مسیر های زه کشی روف گاردن جلوگیری به عمل می آید.

طراحی آلاچیق

ویژگی‌های خاک مناسب روف گاردن

 • خاک استفاده شده در روف گاردن باید سبک باشد تا از وارد آمدن فشار‌های اضافی به زیرساخت‌های روف گاردن جلوگیری شود.
 • خاک مناسب روف گاردن باید تخلخل بالا و متعاقباً توانایی بالایی در جذب و نگهداری آب داشته باشد. از آن جایی که قسمت عمده گیاهان کاشته شده در روف گاردن تحت تابش مستقیم نور خورشید قرار دارند این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 • خاک مناسب روف گاردن باید دارای مواد غذایی کافی باشد تا هر چند سال یک‌بار مجبور به جایگزینی خاک نباشیم.
 • مورد آخر هم این است که خاک به کار رفته در روف گاردن باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد تا موجب بیماری گیاهان نشود.
پشت بام شهرکرد

انتخاب گیاهان

اجرای روف گاردن روی بام نیاز به انواع پوشش گیاهی دارد. اگر پشت بام بزرگی دارید می توانید از گیاهان پرپشت و درختچه ها و بوته های بلند استفاده کنید. برای پشت بام های کوچکتر، پوشش گیاهی کوچکتر استفاده می شود.

برخی حالت چمنزار را در روف گاردن طراحی می کنند. قبل از طراحی روف گاردن باید بار وارد شده روی سقف را محاسبه کنید.

حیاط

بسترسازی و دیواره سازی مناسب

یکی دیگر از نکات مهم در طراحی روف گاردن، بسترسازی و دیواره‌سازی مناسب است. هر دو، موجب استحکام این قسمت می‌شوند. شاید لازم باشد برای پوشش‌های گیاهی، دیواره‌های مناسب، چیزی شبیه به محدوده‌بندی یا باغچه‌سازی، انجام دهید. حتی می‌توانید این دیواره‌ها را در اطراف درختچه‌ها به صورت مجزا قرار دهید. این کار باعث می‌شود که نگهداری از گیاهان یا هرس کردن شاخه‌ها بهتر کنترل شود.

طراحی محوطه

انتخاب کف پوش برای روف گاردن

اگر هدف شما از داشتن روف گاردن احساس نزدیکتر بودن به طبیعت است، ممکن است چمن مصنوعی گزینه نا مناسبی باشد. اما چمن طبیعی در روف گاردن کارآیی ندارد چراکه چمن مصنوعی علاوه بر ایجاد لایه ای عایق بر روی سقف، همیشه سبز خواهد بود.

تخته های چوبی گزینه دیگری برای کف پوش خواهند بود اما توجه کنید در سرما و گرمای زیاد ممکن است از بین بروند.

مهم‌ترین لوازم روف گاردن

طراحی نما
 • ترموود: برای کف که عایق و مقاوم باشد.
 • میز و صندلی: میز و صندلی باید با کیفیت باشند تا در تابش آفتاب و بارش از بین نروند.
 • سازه پارچه‌ای: با این سازه‌های پارچه‌ای هم فضای پشت‌بام کمی خصوصی‌تر می‌شود هم از تابش آفتاب و بارش، حفظ می‌شوید و در هر فصلی می‌توانید از روف گاردن استفاده کنید.
 • دیوار پوش: برای ایجاد حس طبیعی می‌توانید از دیوار پوش‌های سنگی یا چوبی سفارش دهید.
 • شومینه: انواع شومینه‌ها و لوازم گرمایشی بنا به طراحی مورد نظرتان را باید از طراح بخواهید.
 • آب‌نما: صدای شرشر در طراحی فضای سبز روف گاردن، یکی از عوامل آرامش‌بخش روف گاردن است.
روف گاردن

عایق بندی صحیح:

 در جلسه‌ای که با طراح روف گاردن دارید از او بخواهید با بهترین متریال کف پشت بام را برای‌تان عایق‌بندی کند، مواردی که می‌توانید درباره عایق‌بندی پیشنهاد دهید از این قرار اند:

 • زغال سنگ نارس
 • خاک رس
 • مالچ
 • فوم
 • پلیمرهای ضد آب
روف گاردن

جهت مشاوره رایگان با شماره زیر تماس بگیرید.

09137718714 مهندس رحیمی