طراحی نمای ساختمان مدرن
05
آگوست

طراحی نمای ساختمان مدرن

طراحی نمای ساختمان مدرن

نمای ساختمان چیست؟

طراحی نمای ساختمان مدرن تاثیر قابل توجهی در برداشت و تلقی افراد از کیفیت و ساخت هر پروژه ساختمانی دارد.نمای بیرونی یک ساختمان هویت یک ساختمان است که باید همگون با بافت نمای ساختمان های مجاور باشد.

طراحی نمای ساختمان مدرن
طراحی نمای ساختمان مدرن

گروه مهندسین ساختمان زیبا  شرکت طراحی نمای ساختمان شهرکرد با سالها سابقه و تجربه در همه مراحل طراحی نما و ظاهر بیرونی ساختمان در خدمت شماست.

شماره تماس       09137718714

چیزهایی که باید راجع به طراحی نما بدانید.

 1. عوامل زیادی در طراحی نمای ساختمان تاثیر دارد از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد.
 2. چشم نوازتر شدن ظاهر ساختمان ها
 3. عدم انتقال آلودگی صوتی
 4. جلوگیری از اتلاف انرژی در فصول مختلف
 5. محافظت از ساختمان در برابر شرایط جوی نظیر زلزله و باد و باران
 6.  
طراحی نمای ساختمان مدرن
طراحی نمای ساختمان مدرن

 طراحی نمای ساختمان شهرکرد

اصول کلی برای طراحی نما ساختمان

زیبایی یک نمای ساختمان روی جذابیت بیشتر فضای عمومی تاثیرگذار است.بهتر است یک ساختمان علاوه بر منحصر به فرد بودن با همسایگان نیز هماهنگی داشته باشد و خطوط و متریال هایی از نماهای آن منطقه در طراحی نما دیده شود.در طراحی نما،باید فرهنگ و بافت منطقه بررسی شود و با هنر معماری و خلاقیت طراح ترکیب شود تا ظاهر چشم نوازی برای ساختمان داشته باشد

طراحی نمای ساختمان مدرن1
طراحی نمای ویلایی

نورپردازی نما :

نورپردازی باعث می شود نمای ساختمان در شب مانند روز تاثیرگذار باشد. از این رو طراحی نورپردازی به انداره طراحی خود نما حائز اهمیت اشست.نورپردازی نباید خیلی خیره کننده باشد. در نگاه اول باید نما به چشم بیاید و بعد نورپردازی جلب توجه کند.

 

طراحی نمای ساختمان مدرن و نورپردازی نما
طراحی نورپردازی نما

پویایی در طراحی نما

با تغییر ابعاد بازشوها و ترکیب متریال های مختلف  و استفاده از المان های افقی و عمودی می توان نمای پویایی ایجاد کرد.نمای ساختمان پویا و سیال در نگاه بیننده جذاب تر و از لحاظ بصری با ارزش است.

خوانایی نما

سادگی و خوانایی نما برای ساختمان های چند طبقه و بلند مرتبه از اصول طراحی نماست و باید در طراحی از ایجاد تنوع بیش از حد جلوگیری شود.

سازگاری نما با اقلیم:

توجه به شرایط آب و هوایی منطقه از مهمترین اصولی است که باید در طراحی معماری ساختمان به آن توجه کرد.باید در شرایط متغییر جوی،از سازه در برابر تنش های آب و هوایی محافظت نماید.

سازگاری نما با سازه:

اتصال اصولی نما با سازه بسیار مهم است.فرایند طراحی نما یک فرایند رفت و برگشتی از پلان به سازه است.بدنه نما با در نظر گرفتن اینکه از چه مصالحی ساخته می شود، باید اتصالات محکمی با سازه اصلی داشته باشد.

طراحی نمای ساختمان مدرن شهرکرد
طراحی نمای ویلایی

طراحی نمای ساختمان 3 تا 5 طبقه

در طراحی نمای این ساختمان ها باید به جنبه های زیبایی شناختی در کنار نمای قابل رویت از سطح خیابان توجه شود.نمای ساختمان های آپارتانی می تواند تلفیقی از سبک های متفاوت با استفاده از متریال هایی مانند سنگ،گرانیت،آجر ،سیمان،کامپوزیت  و ترموود باشد.در طراحی نمای آپارتمان ها باید به همگونی نما با بافت منطقه و بودجه کارفرما توجه شود.

 

نطراحی نمای ساختمان مدرن
نمای ساختمان شهرکرد

ضوابط پیشنهادی طراحی نما توسط کمیسیون طراحی شهری

 1. در طراحی نما عملکرد ساختمان(مسکونی، اداری و …) مد نظر قرار گیرد.استفاده از کامپوزیت برای نماهای مسکونی توصیه نمی شود.
 2. در طراحی نما ترجیحا حداکثر از 2 نوع مصالح با رنگ غالب روشن و ملایم (سفید، کرم، شیری) استفاده شود. و همچنین استفاده از رنگ های نامتعارف و تند در نمای ساختمان توصیه نمی شود.
 3. مصالح استفاده شده در نما از جنس و کیفیت با دوام و مرغوب انتخاب شود.
 4. برای اجرای سنگ ها در نما از اسکوپ استفاده گردد و در صورت استفاده از آجر در نما، از بندکشی استفاده شود.
 5. در نمای ساختمان و جایی که با انسان در ارتباط است ،از مصالحی که عکس العمل منفی در انسان ایجاد می کند مانند فلز و اجسام برنده یا شکننده پرهیز شود.
 6. حتی المقدور از شیشه ساده وبرای کاهش آلودگی صوتی از پنجره دوجداره استفاده شود.
 7. استفاده از پنجره یکسره جهت باکس راه پله ممنوع است.
 8. قاب پنجره و اجزای نما در صورت همرنگ بودن با نمای اصلی مجاز می باشد.
 9. فضای ورودی ساختمان تعریف شده و دعوت کننده باشد و با عقب رفتگی در پلان طراحی شود.
 10. در طراحی نما به تناسب و توازن خطوط ریتم افقی و عمودی غالب توجه شود.